„Archiwa Rodzinne Niepodległej”- warsztaty w Archiwum

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

24 września 2019

Archiwum Państwowe w Malborku rozpoczyna projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie się w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

„Archiwa Rodzinne Niepodległej” w Archiwum Państwowym w Malborku

Gromadzone przez nas materiały mają dla nas najczęściej wartość sentymentalną. Stanowią materialną, osobistą pamiątkę po tym, co przeminęło, po naszych przodkach, których wciąż mamy w pamięci. Trzeba podkreślić, że informacji zawartych w archiwach rodzinnych, w szczególności w korespondencji, czy pamiętnikach, nie znajdziemy w dokumentacji urzędowej. I te przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii - Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie, a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest właśnie projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”.
Archiwum Państwowe w Malborku zaprasza na organizowane warsztaty z zakresu zabezpieczania archiwaliów rodzinnych. Tematyka warsztatów będzie obejmowała zasady porządkowania i opisywania rodzinnych pamiątek oraz podstawowe sposoby zabezpieczenia dokumentów przed ich uszkodzeniem, gdzie będzie możliwość poddania ich naprawom jak i digitalizacji. Warsztaty z zakresu zabezpieczania Archiwaliów Rodzinnych organizowane są w siedzibie Archiwum Państwowego w Malborku, ul. Starościńska 1, w dniach:

30 września w godz. 12.00 – 18.00
7 października w godz. 12.00 – 18.00
21 października w godz. 12.00 – 18.00

osoby indywidualne zapraszamy od 12.00 o pełnych godzinach zegarowych
( tj. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 )

Równocześnie zapraszamy Państwa do przekazywania do Archiwum Państwowego w Malborku waszych prywatnych dokumentów i pamiątek, wydobytych z najróżniejszych domowych zakamarków, aby zostały wieczyście przechowywane lub zdigitalizowane i w ten sposób służyły historykom i następnym pokoleniom.
Wszystkich zainteresowanych projektem „Archiwa Rodzinne Niepodległej” prosimy o kontakt na adres:
sekretariat@malbork.ap.gov.pl
lub telefonicznie tel. 55 647 44 55 wew. 22.
Osoba do kontaktu: p. Adrian Hinz

Więcej informacji na stronie Zostań rodzinnym archiwistą

Serdecznie zapraszamy

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-09-24
Data publikacji:2019-09-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:ArchiwumAPE
Liczba odwiedzin:1042090