W hołdzie tym, którzy walczyli o Wolną Polskę! Niezapomniana historia w archiwaliach.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

14 lutego 2022

14 tego lutego przypada 80 rocznica powstania Armii Krajowej - podziemnego Wojska Polskiego, będącego częścią Sił Zbrojnych RP podległych konstytucyjnym władzom państwowym działającym na obczyźnie. Armii, która w czasie II wojny światowej walczyła z niemieckim okupantem, a po jej zakończeniu podjęła walkę z okupantem sowieckim. Z tej okazji chcielibyśmy oddać hołd tym, którzy walczyli o Wolną Polskę, wspominając działania tajnej formacji powiązanej z Armią Krajową, a działającej na terenie ziemi malborskiej stając w obronie Narodu Polskiego. – organizacji Tajny Związek Młodzieży Wiejskiej „Młody Las”.

Organizację utworzono w lesie za wsią Rojewo w powiecie rypińskim, 3 października 1939 r. Założycielami organizacji zostali: Narcyz Kozłowski, Bolesław Malinowski, Zygmunt Rybiński, Janina Brzeska, Eugeniusz Brzeski, Stefan Rybiński i Henryk Kukowski. Na komendanta powołano Narcyza Kozłowskiego.
„Młody Las” nawiązał kontakty z przedstawicielami Polskiej Armii Powstania w Toruniu i grudziądzkim oddziałem Armii Krajowej.
Głównym celem „Młodego Lasu” było prowadzenie walki o polskość oraz szeroko pojęta działalność kulturalna i oświatowa. Od 1941 władze hitlerowskie rozpoczęły masową deportację młodzieży rypińskiej na przymusowe roboty do Niemiec. W ten sposób kierownictwo i większość członków Tajnego Związku Młodzieży Wiejskiej „Młody Las” znalazła się na terenie Gdańska, Elbląga, Malborka i innych miejscowości Powiśla. Działacze organizacji, którzy znaleźli się na terenie Malborka prowadzili nadal tajną działalność nadając jej nową nazwę – Związek Polaków „Młody Las” w Prusach Wschodnich. Sztab nowo powstałej organizacji znajdował się w jednej z dzielnic Malborka - Kałdowie przy ul. Solskiego 3, w domu Moniki Isdepskiej.
Od samego początku na ziemi malborskiej Związek Polaków w Prusach Wschodnich „Młody Las” organizował kursy Wolnej Wszechnicy Polskiej, Tajne Uniwersytety Ludowe i Tajne Uniwersytety Robotnicze. Do popularnych Uniwersytetów Robotniczych należała: „Stajnia”, która znajdowała się w pobliżu dworca kolejowego. Kolejnym miejscem edukacji było również „Lotnisko”, które rekrutowało słuchaczy spośród robotników, pracujących na pobliskim lotnisku wojskowym. Była jeszcze „Ślusarnia”, która mieściła się przy ul. Poczty Gdańskiej 3 i „Kałdowo” w dzielnicy Kałdowo przy ul. Solskiego 3. Inicjatorem powołania tajnej oświaty na ziemi malborskiej był Narcyz Kozłowski.
„Młody Las” angażował się w sprawy lokalnej młodzieży, podtrzymując w nich ducha patriotyzmu, organizował pomoc dla więźniów i robotników w tzw. komandach, prowadził akcje sabotażowe, rozwijał akcję pomocy więźniom obozu koncentracyjnego Sttuthof. W jednej z ulotek stworzonej przez jednego z dowódców „Młodego Lasu” Antoniego Janowicza ps. „Ksiądz”, czytamy: „ Rodacy! Pomagajcie sobie wzajemnie, utrzymujcie ducha polskości, bądźcie gotowi do walki z wrogiem, a obecnie pomagajcie tym, co walczą z naszym i ich wrogiem – Niemcami. Pomoc nasza to jawna demonstracja, że jest się Polakiem, wiara w zwycięstwo…”
W 1942 roku pod wiaduktem kolejowym w Malborku-Kałdowie aresztowano Narcyza Kozłowskiego. Najpierw przetrzymywano go w celi więziennej na terenie malborskiego ratusza, następnie trafił do Brodnicy, a dalej do aresztu Gestapo w Grudziądzu i Bydgoszczy. Po długich przesłuchaniach został skierowany do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, a następnie trafia do pracy w podobozie Linz.
Tam 5 maja 1945 roku doczekał wyzwolenia. 26 sierpnia 1945 r. przybył do Malborka, gdzie przy mogile kolejnego dowódcy ”Młodego Lasu” Romana Dzierzbickiego ps. „Kłos”, rozwiązał tajną organizację. Świadkami zakończenia działalności „Młodego Lasu” byli jego członkowie: Henryk Urbański ps. „Kiliński” i Leon Szablewski ps. „Orlik”. Po wojnie powrócił do rodzinnego Rypina, gdzie przyjął funkcję prezesa Związku Więźniów Obozów Koncentracyjnych. Zmarł w Gdańsku w 2000 r. i tam został pochowany.


Do wystawy wykorzystano materiały archiwalne udostępnione przez Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Związek Polaków „Młody Las” w Malborku oraz literaturę przedstawiającą losy tajnej organizacji:
W. Jedliński: Związek Polaków „Młody Las”; Malbork 1991
W. Jedliński: Narcyz Kozłowski „Szary” 80 lat życia, walki i pracy; Malbork 1993

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wiersz Narcyza Kozłowskiego ps. „Szary”

    Wiersz Narcyza Kozłowskiego ps. „Szary”

  • Powiększ zdjęcie Grupa młodzieży „ Tajnego Związku Młodzieży Wiejskiej „Młody Las” w Rojewie

    Grupa młodzieży „ Tajnego Związku Młodzieży Wiejskiej „Młody Las” w Rojewie

  • Powiększ zdjęcie Mapa-rozmieszczenie oddziałów Związku Polaków „Młody Las” na terenie Prus Wschodnich

    Mapa-rozmieszczenie oddziałów Związku Polaków „Młody Las” na terenie Prus Wschodnich

  • Powiększ zdjęcie Portret Narcyza Kozłowskiego

    Portret Narcyza Kozłowskiego

  • Powiększ zdjęcie Portret Janiny Brzeskiej

    Portret Janiny Brzeskiej

  • Powiększ zdjęcie Portret Antoniego Janowicza

    Portret Antoniego Janowicza

  • Powiększ zdjęcie Portret Romana Dzierzbickiego

    Portret Romana Dzierzbickiego

  • Powiększ zdjęcie Budynek przy ul. Sienkiewicza  59 A w Malborku

    Budynek przy ul. Sienkiewicza 59 A w Malborku

  • Powiększ zdjęcie Podwórko przy ul. Sienkiewicza 59 A w Malborku

    Podwórko przy ul. Sienkiewicza 59 A w Malborku

  • Powiększ zdjęcie Portret Leona Szablewskiego

    Portret Leona Szablewskiego

  • Powiększ zdjęcie Portret Moniki Isdepskiej

    Portret Moniki Isdepskiej

  • Powiększ zdjęcie Dom Moniki Isdepskiej – „Dom Polski”

    Dom Moniki Isdepskiej – „Dom Polski”

  • Powiększ zdjęcie Dokument Urzędowy

    Dokument Urzędowy

  • Powiększ zdjęcie Wiadukt kolejowy w Kałdowie

    Wiadukt kolejowy w Kałdowie

  • Powiększ zdjęcie Drzewo nad Kanałem Juranda w Malborku

    Drzewo nad Kanałem Juranda w Malborku

  • Powiększ zdjęcie Mapa - położenie miejsc prac przymusowych

    Mapa - położenie miejsc prac przymusowych

  • Powiększ zdjęcie Grupa osób zatrudnionych w miejscowości Tuja koło Nowego Dworu Gdańskiego

    Grupa osób zatrudnionych w miejscowości Tuja koło Nowego Dworu Gdańskiego

  • Powiększ zdjęcie Członkowie Uniwersytetu Ludowego

    Członkowie Uniwersytetu Ludowego

  • Powiększ zdjęcie Ratusz staromiejski w Malborku

    Ratusz staromiejski w Malborku

  • Powiększ zdjęcie Wiersz Narcyza Kozłowskiego ps. „Szary”

    Wiersz Narcyza Kozłowskiego ps. „Szary”

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-02-14
Data publikacji:2022-02-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:ArchiwumAPE
Liczba odwiedzin:902