"Akcja Żonkile" z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

14 kwietnia 2023

  Archiwum Państwowe w Malborku oraz Muzeum Miasta Malborka serdecznie zapraszają klasy IV - VIII do udziału w #AkcjaŻonkile z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Już 19 kwietnia w murach Muzeum odbędą się specjalne zajęcia na których:
- zaprezentowany zostanie film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem" oparty na książce Hanny Krall. Narracja toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…
- przybliżona zostanie historia malborskich Żydów,
- razem wykonany Żonkile symbol wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak Pisała H. Krall "Człowiek, który składał żółte kwiaty pod pomnikiem getta – powstaniec i lekarz – wiedział, jak trzeba ginąć i jak należy żyć. Niech nasze żółte żonkile będą symbolem życia".
Zajęcia odbędą się 19 kwietnia co pełną godzinę od 9 do 14. Ze względu na ograniczone miejsca obowiązują zgłoszenia, które należy przesłać drogą mailową na sekretariat@muzeum.malbork.p do 14 kwietnia.
#AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat z okazji 80 rocznicy wybuchu w getcie warszawskim. Żonkil na białym tle. Czarna czcionka.

    Plakat z okazji 80 rocznicy wybuchu w getcie warszawskim. Żonkil na białym tle. Czarna czcionka.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-04-14
Data publikacji:2023-04-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:ArchiwumAPE
Liczba odwiedzin:170