"Widzialni, trochę zapomniani" O społeczności wyznania Mojżeszowego w Malborku - Archiwum Państwowe w Malborku

Archiwum Państwowe w Malborku

"Widzialni, trochę zapomniani" O społeczności wyznania Mojżeszowego w Malborku

4 kwietnia 2023

Archiwum Państwowe w Malborku oraz Muzeum Miasta Malborka serdecznie zapraszają na nową wystawę "Widzialni, trochę zapomniani", o społeczności wyznania Mojżeszowego w Malborku.
"Widzialni, trochę zapomniani" to wędrówka do czasów, gdy w Marienburgu obok ewangelików i katolików mieszkali Żydzi. Gmina, która ukonstytuowała się w 1814 roku i do lat 30-tych XX wieku mocno wpisała się w życie codzienne miasta. Żydzi zajmowali się działalnością handlową, prowadzili hurtownie, przedsiębiorstwa komisowe, gospody, zajazdy, sklepy z artykułami spożywczymi, tekstylnymi, galanterią, handlowali drewnem, zbożem, końmi i starzyzną. D. Bernstein prowadził skład żelaza, Ernst Jaruslawsky fabrykę mydła, Arnold Flatauer dwa domy handlowe "Conitzer & Soehne", M. Salinger sklep obuwniczy czy H. Mehrlaender słynną aptekę "Zum goldenem Adler".
Gmina istniała do 1938 roku. Część jej członków wyjechała z Malborka tuż po dojściu Hitlera do władzy, natomiast pozostała część dostała się w ręce gestapo i została zesłana do obozów koncentracyjnych.
Wystawa poświęcona jest pamięci przedwojennych mieszkańców miasta - malborskich Żydów.
Na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty ze zbiorów Archiwum Państwowe w Malborku, Archiwum Państwowe w Gdańsku, Muzeum Miasta Malborka oraz kolekcjonerów.
Wystawa dostępna od 15 kwietnia (od wtorku do soboty) w godzinach 10.00-16.00 w Muzeum Miasta Malborka, przy ul. Kościuszki 54.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie plakat do wystawy

    plakat do wystawy " Widzialni, trochę zapomniani". O społeczności wyznania Mojżeszowego w Malborku.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-04-04
Data publikacji:2023-04-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:ArchiwumAPE
Liczba odwiedzin:345