Archiwum Państwowe w Malborku

Archiwum Państwowe w Malborku

Strona główna

Najnowsze aktualności

Przejdź do - XV%20Ogólnopolskie%20Seminarium%20Archiwalne

XV Ogólnopolskie Seminarium Archiwalne

7 września 2023

5-6  września 2023r. odbyło się XV Ogólnopolskie Seminarium Archiwalne zorganizowane przez Sekcję Archiwów Zakładowych Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Współorganizatorami seminarium były: Archiwum Państwowe w Gdańsku oraz Archiwum Państwowe w Malborku. Omawianą tematyką podczas spotkań były zagadnienia związane z udostępnianiem dokumentacji. Celem zorganizowanego seminarium było przedstawienie prawnych, teoretycznych i praktycznych rozwiązań związanych z udostępnianiem dokumentacji zgromadzonej w archiwach zakładowych, państwowych, archiwach wyodrębnionych, a także  w spółkach prawa handlowego.

Czytaj więcej o: XV Ogólnopolskie Seminarium Archiwalne
Przejdź do - Baner%20Narodowego%20Czytania%202023r.

Narodowego Czytania 2023

7 września 2023

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania 2023 roku. Zapraszamy już 9 września do wspólnego słuchania na antenie Radia Malbork.

Czytaj więcej o: Narodowego Czytania 2023
Przejdź do - Plakat%20Europejskich%20Dni%20Dziedzictwa%202023

31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce

7 września 2023

Europejskie Dni Dziedzictwa (#EDD) to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. To bezpłatne atrakcje - wystawy, koncerty, warsztaty i konkursy dzięki którym można poznawać historię oraz tradycje swojego regionu. W Polsce 31. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w II i III weekend września. W 2023 roku przypadają na 9-10 i 16-17 września. Narodowy Instytut Dziedzictwa - koordynator ogólnopolski wydarzenia - zaprasza wszystkich do udziału w największej tego typu inicjatywie w Europie. 
Strona Europejskich Dni Dziedzictwa

Czytaj więcej o: 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce
Przejdź do - Uczestnicy%20zabawy%20miejskiej%20

Zabawa miejska "Legendy malborskie"

20 czerwca 2023

Za nami już zabawa miejska pt. " Legendy malborskie". Podczas dzisiejszego spotkania dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mikołajkach Pomorskich wysłuchały ciekawych legend malborskich, rozwiązały przygotowane zadania wykazując się wiedzą i dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej zabawy i zapraszamy na kolejne spotkania w naszym Archiwum.

Czytaj więcej o: Zabawa miejska "Legendy malborskie"
Przejdź do - Międzynarodowy%20Dzień%20Archiwów

Międzynarodowy Dzień Archiwów z Archiwum Państwowym w Malborku

1 czerwca 2023

9 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów, coroczne święto pod auspicjami UNESCO ustanowione dla podniesienia świadomości społecznej na temat znaczenia archiwów. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Malborku wpisując się w obchody Roku Kopernikańskiego chce zaprosić mieszkańców Malborka na Plac Jagiellończyka do wzięcia udziału w Pikniku z Kopernikiem pt.” Nie tylko o obrotach sfer niebieskich”, podczas którego zaprezentujemy bogatą sylwetkę astronoma.

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów z Archiwum Państwowym w Malborku