Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Finaliści II edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Finaliści II edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

25 maja 2023

Z przyjemnością informujemy, że znamy już finalistów II edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” w województwie pomorskim.

Czytaj więcej o: Finaliści II edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”
Przejdź do - NOC MUZEÓW W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM W MALBORKU

NOC MUZEÓW W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM W MALBORKU

9 maja 2023

             Pragnąc propagować wiedzę na temat naszej instytucji i swojego zasobu wśród mieszkańców naszego miasta, Archiwum Państwowe w Malborku po raz kolejny wpisuje się w uczestnictwo w imprezie kulturalnej „Noc Muzeów”.

            W sobotę 13 maja 2023 r. od godz. 20:00 do 1:30, zapraszamy na trasę nocnego zwiedzania do malborskiego zamku, gdzie w  wyznaczonym miejscu (Pałacu Wielkich Mistrzów), zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona postaci Mikołaja Kopernika w zbiorach archiwów państwowych. Serdecznie zapraszamy

Przejdź do - "Akcja Żonkile" z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

"Akcja Żonkile" z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

14 kwietnia 2023
  Archiwum Państwowe w Malborku oraz Muzeum Miasta Malborka serdecznie zapraszają klasy IV - VIII do udziału w #AkcjaŻonkile z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Już 19 kwietnia w murach Muzeum odbędą się specjalne zajęcia na których:
- zaprezentowany zostanie film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem" oparty na książce Hanny Krall. Narracja toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…
- przybliżona zostanie historia malborskich Żydów,
- razem wykonany Żonkile symbol wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak Pisała H. Krall "Człowiek, który składał żółte kwiaty pod pomnikiem getta – powstaniec i lekarz – wiedział, jak trzeba ginąć i jak należy żyć. Niech nasze żółte żonkile będą symbolem życia".
Zajęcia odbędą się 19 kwietnia co pełną godzinę od 9 do 14. Ze względu na ograniczone miejsca obowiązują zgłoszenia, które należy przesłać drogą mailową na sekretariat@muzeum.malbork.p do 14 kwietnia.
#AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć
Przejdź do - Życzenia Świąteczne

Życzenia Świąteczne

6 kwietnia 2023
Przejdź do - "Widzialni, trochę zapomniani" O społeczności wyznania Mojżeszowego w Malborku

"Widzialni, trochę zapomniani" O społeczności wyznania Mojżeszowego w Malborku

4 kwietnia 2023
Archiwum Państwowe w Malborku oraz Muzeum Miasta Malborka serdecznie zapraszają na nową wystawę "Widzialni, trochę zapomniani", o społeczności wyznania Mojżeszowego w Malborku.
"Widzialni, trochę zapomniani" to wędrówka do czasów, gdy w Marienburgu obok ewangelików i katolików mieszkali Żydzi. Gmina, która ukonstytuowała się w 1814 roku i do lat 30-tych XX wieku mocno wpisała się w życie codzienne miasta. Żydzi zajmowali się działalnością handlową, prowadzili hurtownie, przedsiębiorstwa komisowe, gospody, zajazdy, sklepy z artykułami spożywczymi, tekstylnymi, galanterią, handlowali drewnem, zbożem, końmi i starzyzną. D. Bernstein prowadził skład żelaza, Ernst Jaruslawsky fabrykę mydła, Arnold Flatauer dwa domy handlowe "Conitzer & Soehne", M. Salinger sklep obuwniczy czy H. Mehrlaender słynną aptekę "Zum goldenem Adler".
Gmina istniała do 1938 roku. Część jej członków wyjechała z Malborka tuż po dojściu Hitlera do władzy, natomiast pozostała część dostała się w ręce gestapo i została zesłana do obozów koncentracyjnych.
Wystawa poświęcona jest pamięci przedwojennych mieszkańców miasta - malborskich Żydów.
Na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty ze zbiorów Archiwum Państwowe w Malborku, Archiwum Państwowe w Gdańsku, Muzeum Miasta Malborka oraz kolekcjonerów.
Wystawa dostępna od 15 kwietnia (od wtorku do soboty) w godzinach 10.00-16.00 w Muzeum Miasta Malborka, przy ul. Kościuszki 54.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:24659