MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ ARCHIWÓW

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

3 czerwca 2020

8 - 14 czerwca

Święto obchodzone corocznie ustanowione zostało w 2008 roku, podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Międzynarodowy Dzień Archiwów upamiętnia utworzenie w 1948 roku Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA), działająca pod auspicjami UNESCO. Przyczynkiem do ustanowienia tego Dnia była Konferencja Generalna UNESCO, która na swojej 33. sesji w Paryżu , w 2005 roku ogłosiła dzień 27 października Światowym Dniem Dziedzictwa Audiowizualnego. Stał się on okazją do podniesienia świadomości społecznej na temat znaczenia archiwów audiowizualnych oraz bodźcem do działań na rzecz ich zachowania. Inicjatywa obejmowała jednak tylko archiwa zagrożone i wymagające szczególnej uwagi. Postanowiono ją zatem rozszerzyć o informację na temat konserwacji dokumentów i porady, jak dbać o m.in. rodzinne archiwa. Na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w listopadzie 2007 roku Międzynarodowa Rada Archiwów postanowiła rozpocząć obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów, wyznaczając je na dzień 9 czerwca. Wybór daty był oczywisty, gdyż w roku 1948 to właśnie w dniu 9 czerwca Międzynarodowa Rada Archiwów powstała pod auspicjami UNESCO.

W tym roku, w dniach 8 -14 czerwca pod hasłem

„Empowering Knowledge Societies”

obchodzimy
Międzynarodowy Tydzień Archiwów

W Polsce, corocznie w dniach 7-10 czerwca, w polskich archiwach państwowych odbywały się Dni Otwarte. Była to jedna z niewielu okazji, aby zwiedzić Archiwum od zaplecza, zobaczyć magazyny, w których spoczywają najcenniejsze archiwalia, zajrzeć do pracowni digitalizacji dokumentów. Niestety, ze względu na zagrożenie epidemiczne możemy zaprosić Państwa jedynie na wiryualne zwiedzanie archiwum.
Zapraszamy również do zapoznania się z początkami naszego Archiwum na bazie kroniki pierwszego Dyrektora Eligiusza Gumprechta oraz ze wspomnieniami wieloletniej pracownicy nadzoru archiwalnego p. Renaty Krynickiej.
Trudne początki AP Malbork - Tomasz Kukowski
Wspomnienia - Renata Krynicka

Zapraszamy na wystawę internetową z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów "CO KRYJE SIĘ W MALBORSKIM ARCHWUM"

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-06-03
Data publikacji:2020-06-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:ArchiwumAPE
Liczba odwiedzin:78978